Poklesy cen drahých kovů
TweetPoklesy cen drahých kovů
Tento týden na nejmenovaném českém servru proběhla zpráva o zlatě a o tom, jak špatné bylo do něj před lety investovat. Hodně zajímavá byla i diskuze k článku, proto jsem se rozhodl napsat na věc svůj názor.
Je pravda, že zlato za poslední rok ztratilo bezmála 30 % ceny, ale pojďme se podívat na trhy a zlato z druhé strany.
Před 10 lety byla cena zlata 374 USD za Oz. Kde se nám v té době pohybovaly ceny nemovitostí? Byly na svém vrcholu. Musíme si uvědomit, že v ekonomice existují nějaké cykly. Je to jako v životě, jednou jsi dole a jednou nahoře.
V roce 2008 se dostal svět díky vysokým cenám nemovitostí v USA do krize, která vyústila v to, v čem nyní žijeme.
Ceny nemovitostí v USA šly od té doby o více jak 50% dolů. Přestaly se stavět nové domy a bouraly se staré. K tomuto tahu přistoupily banky, aby se vůbec rozhýbal trh s nemovitostmi a jejich cena se nepropadla ještě níže.
Nejnižší ceny nemovitostí byly v roce 2011 a kde bylo zlato? Na svém vrcholu. Cena tohoto žlutého kovu se v té době pohybovala okolo 1800 USD. Dokonce se spekulovalo, že jeho cena může překročit i 2000 USD za Oz.
Od doby svého maxima, (to bylo v létě 2011, kdy byla cena 1900 USD) šla cena již jen dolů a nyní se pohybuje okolo 1250 USD. Spotová cena na burze může jít dolů díky výprodejům papírového zlata, ale já osobně nevěřím, že by těžařské firmy šly pod cenu 1100 USD, když se těžební náklady pohybují okolo 1200USD. To se spíše omezí těžba a zavřou se vysokonákladové doly. Zlato a stříbro má a bude mít stále svou hodnotu, je to již skoro 5 tisíc let známé platidlo.
Kdo vlastně v této krizi vydělal? Ten, který sleduje cykly, ten,který v roce 2011 prodal své zlato a nakoupil nemovitosti. Určitě v této chvíli znovu nakupuje zlato za zisky ze svých nemovitostí.
Zprávou tohoto týdne byla určitě dohoda o navýšení dluhového stropu Spojených států. Dohoda, na níž se Americký kongres shodl, má platit do října 2015. Bez této dohody by nebylo možné financování aktivit federální vlády a došlo by ke stejnému scénáři, jako v letošním říjnu. USA budou tedy opět likvidovat hodnotu své měny.
Trhy na tuto zprávu reagovaly propadem cen drahých kovů. Je velice zajímavé, že ihned po tomto kroku vyšlo prohlášení Johna Hardyho ze Saxo Bank, že centrální banky ničí hodnotu peněz a radí, aby lidé raději investovali do reálných aktiv jako jsou pozemky, nemovitosti nebo drahé kovy.
K drahým kovům se tento týden vyjádřil i Jim Rogers s tvrzením, že by tyto kovy určitě nezatracoval, ba právě naopak, ale kupoval by raději stříbro, jelikož šlo strměji dolů.