? Potřebujete poradit?

Manipulace s trhem drahých kovů je opět na scéně

| Autor: Pavel Urubek | Zobrazeno 2268 x

Manipulace s trhem drahých kovů je opět na scéně

Manipulace s trhem drahých kovů je opět na scéně

Začátkem roku žádala americká komise pro obchodování s termínovými kontrakty (CFTC) o přezkoumání možné manipulace ceny kovů při každodenním vyhlašování jejich ceny. Bohužel zůstalo jen u žádosti.

Až tento týden došlo k dalším krokům.

K Velké Británii (FCA – Financial Conduct Authority) se přidal i Německý spolkový úřad pro dohled nad finančními službami (BaFin).Tyto úřady chtějí nechat vyšetřit možnou manipulaci trhu se zlatem a stříbrem na Londýnske burze.

Cena se totiž stanovuje pouze na základě telefonní konference mezi pěticí evropských bank (Deutsche Bank, HSBC, Société Générale, Barclays, Bank of Nova Scotia) a tím může docházet k manipulaci ceny. Pokud se podaří objasnit podezření, že tyto banky manipulovaly s cenami ve svůj vlastní prospěch, dojde tím k průlomovému zjištění.

Tyto banky také figurovaly ve vyšetřování s manipulací úrokové sazby LIBOR (což je londýnská mezibankovní úroková sazba, která se stanovuje odhadem vybranymi bankami v Londyně). Pomocí této sazby si pak banky pujčují penize navzájem mezi sebou.

Bohužel tato vyšetřování o sazbách LIBOR neprobíhají jen v Evropě, ale v celém bankovním sektoru. Z této manipulace jsou obviňovány banky jako Rabobank, JPMorgan Chase, Lloyds Banking Group a další a další.