Výhled ceny zlata a co s tím souvisí...
TweetVýhled ceny zlata a co s tím souvisí...
Investiční banka Goldman Sachs se vyjádřila k možnému vývoji ceny zlata na příští rok.
Banka očekává propad ceny až k hranici 1060 USD, což je podle nynější ceny propad o 15%.
Pokud přidám vývoj ceny za uplynulý rok,tak nám cena zlata klesla z 1751 USD na pouhých 1243 USD, což je v této chvíli meziroční propad o 29%.
Propad ceny za dva roky by se tedy pohyboval okolo 40%.
Náklady těžby na 1 Oz zlata se v této chvíli pohybují na hranici 1000 USD až 1200 USD.
Co nám udělá předpokládaný propad ceny s těžařskými firmami?
Myslím, že nebudeme dlouho čekat a jedna po druhé bude na prodej, nebo vyhlašovat bankrot. Jejich náklady budou totiž vyšší jak spotová cena na burze.
Za všechny bych uvedl jeden případ:
Kanadští těžaři Goldcorp vlastnící 2/3 a Barrick Gold vlastnící 1/3 podíl ve společném dole Marigold v Nevadě se rozhodli k prodeji tohoto dolu.
Jedná se o jeden z vysokonákladových dolů a proto jej tyto společnosti nabídly k prodeji.
Ze zveřejněných údajů od společnosti Goldcorp vyprodukoval tento důl ve 3. kvartále necelých 40.000 uncí zlata a celkové náklady na těžbu jedné unce dosáhly hodnoty 1.476 USD. Což činí ztrátu 200 USD na 1 Oz.
Pokud firmy zvažují uzavření nebo prodeje dolů, jenž jsou již v tuto chvíli pro ně ztrátové, tak nechci vidět situaci, kdy dojde k oživení ekonomik a navýšení úrokových sazeb bankami, jenž těžařským firmám poskytly úvěry na průzkum a těžbu kovů.
Vše je z ekonomického hlediska dáno rovnováhou mezi nabídkou a poptávkou. Cena fyzického kovu je dle mého názoru velmi pokřivena cenou kovu papírového. Dochází k velkým výprodejům papírového zlata, tím se sníží cena na burze a velké společnosti a státy nakoupí kov fyzicky.
Toho ve velkém využívá Čínská lidová republika, která měsíčně nakoupí 100tun tohoto žlutého kovu přes Hong Kong.
V letošním roce to je již 1000 tun, což je skoro 1/3 celkové roční světové produkce,která se očekává okolo 2920 tun. V příštím roce by se mělo vytěžit pres 3000 tun.
TÍmto způsobem se stává Čína bohatším a větším ekomomickým hráčem, než byla třeba před 10 lety.
Minulý měsíc jsem uvedl, že Čína předběhla USA v dovozu ropy ze Saudské Arábie. Ta chce přijímat platby za ropu v juanech nebo ve zlatě.
Nyní došlo k dalšímu kroku na možné sesazení petrodolaru, když na Šanghajské burze zazněla zpráva, že by se mohla cena futures kontraktů na ropu oceňovat v čínských juanech. A pokud k tomu dojde, určitě se tímto způsobem začnou oceňovat i další komodity.