Něco na důchod?
TweetNěco na důchod?
Téměř každý z nás se jednoho dne stane poživatelem starobního důchodu a určitě si každý již někdy položil otázku, jaký ten jeho důchod vlastně bude a jak se mu sníží jeho životní úroveň.
Já osobně jsem si jako alternativu ke spoření ve II. a III. pilíři vybral investovaní do drahých kovů.
O tom, že jsem se rozhodl správně mě nejvíce přesvědčuje naše „slavná“ důchodová reforma. Uvedu zde příklad:
Pokud si každý měsíc uložím v penzijním připojištěním či v doplňkovém penzijním spoření (dnešní 3 pilíř) 500 Kč, tak obdržím státní přísvěvek ve výši 130 Kč. Za předpkladu, že začnu čerpat starobní důchod za 30 let, tak při 3 % inflaci, jak nám tvrdí ČNB, bude činit kupní síla z mých 630 kč jen 441 Kč. Za dalších 10 let to bude 309 Kč a za 30 let jen 216 Kč. Tedy z 630 Kč mi zbude pouze 216 Kč.
Pokud vstoupím do 2 pilíře, tak mi nikdo nezaručí, že vůbec dostanu vložené peníze zpět a je také docela možné, že budu odkázán jen na pobírání státního důchodu. Vyměřovací základ, ze kterého se bude můj starobní důchod vypočítávat bude navíc ponížen o částku, kterou jsem sypal do soukromého fondu. Spoření ve II. pílíři jsem tedy zavrhl.
Začal jsem uvažovat trošku jinak... . Co nepodléhá inflaci a celou naši minulost nás provází jako bezpečný uchovatel hodnoty? Jsou to drahé kovy.
Těžba drahých kovů je čím dál nákladnější. Získávají se ze stále méně obohacené suroviny a prodražuje se práce. Před 15 lety byly náklady na výrobu 1 oz Au necelých 320 USD, nyní se náklady pohybují mezi 1000 a 1200 USD podle lokality a způsoby těžby.
U stříbra se zvýšili náklady na jeho těžbu z 3 USD/unce na 18 USD/unce za stejnou dobu.
Uvedu zde příklad:
Když si v této chvíli koupím stříbrnou 1 oz minci za 630 Kč a budu čekat 30 let než půjdu do důchodu, se 100 % jistotou ji prodám za vyšší cenu.
Pokud se nadále bude zvyšovat cena práce o 1,5 procenta ročně, tak za 10 let bude cena mince činit 725 Kč, za 20 let již 833 Kč a než půjdu do důchodu bude její cena činit 960 Kč. To neberu vůbec na zřetel zvyšující se těžební náklady a možnou sběratelskou hodnotu zakoupené mince.
Předpokládaná minimální cena 1 stříbrné unce bude činit 960 Kč z dnešní ceny 630 Kč, a to je pro mne důležité.
Proto jsem se rozhodl raději investovat do drahých kovů a ne do finančních spořících produktů.